Wszystkie wydarzenia

Jesienne zabawy | 2013-10-25

dodane przez: Katarzyna Korgól

25 października dzieci, które jeszcze niedawno chodziły do naszego przedszkola, odwiedziły nas wraz ze swoją wychowawczynią panią Ewą Mrozowską. Spotkanie przebiegło pod hasłem "Jesienne zabawy". Pierwszoklasiści, w związku z tym, że uczą się już czytać, a niektórzy z nich czytają już samodzielnie, pomogły odnaleźć przedszkolakom schowane na placu przedszkolnym litery i ułożyć z nich hasło naszego spotkania. Chętne dzieci brały udział w różnych konkurencjach, m.in. rzucanie ziemniakiem do celu, rzucanie ktom dalej, zbieranie piłek w parach z zawiązanymi dłońmi. Po konkurencjach sportowych dzieci miały czas na wspólną zabawę według własnych upodobań z wykorzystaniem huśtawek i innych sprzętów rekreacyjnych. W tym czasie na ognisku dochodziły ziemniaki pieczone w garnkach. Wspaniały zapach roznoszący się po okolicy spowodował, że dzieci chętnie zasiadły do stołów.

pokaż...

Pasowanie na Przedszkolaka | 2013-10-21

dodane przez: Monika Gieroń

" Wszystkich gości serdecznie witamy, na ślubowanie zapraszamy. Słuchajcie nas pilnie i bijcie nam brawa bo pasowanie na przedszkolaka to dla nas ważna sprawa..." tymi słowami 21 października rozpoczęła się w naszym przedszkolu uroczystość pasowania na przedszkolaka. To szczególnie ważne wydarzenie dla nowoprzyjętych dzieci. Uroczystość pasowania jest kolejnym etapem procesu adaptacji dzieci do warunków przedszkola. Podczas uroczystości wszystkie dzieci w eleganckich strojach wystąpiły przed licznie zgromadzonymi najbliższymi, rodzicami. Maluszki po raz pierwszy zaprezentowały się przed tak dużą i bliską publicznością w nowej roli przedszkolaka-aktora, który recytuje, śpiewa i tańczy. Następnie dzieci złożyły przyrzeczenie zadeklarowane przez starszych przedszkolaków. Po występach artystycznych Pani Dyrektor dotykając każdego malucha i starszaka który, pierwszy rok uczęszcza do przedszkola olbrzymim niebieskim ołówkiem włączyła go do grona przedszkolaków. Na pamiątkę tej ważnej uroczystości dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i odznaki przedszkolaka. Pani Dyrektor dbając o bezpieczeństwo wszystkim dzieciom podarowala opaski i inne elementy odblaskowe. Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Była radość, duma i śmiech, ale też łzy niektórych dzieci, wywołane przez stres przed pierwszym publicznym występem. 

pokaż...

Wycieczka do Olsztyna | 2013-09-26

dodane przez: Katarzyna Korgól

Nowy rok szkolny 2013/2014 postanowiliśmy rozpocząć wydarzeniem, które zwykle sprawia przedszkolakom wiele radości. Dlatego już 26 września dzieciaki udały sie do Olsztyna koło Częstochowy. Wyjazd zorganizowany został z myślą o starszych przedszkolakach ze względu na to, że zwykle są to dzieci, które są już dobrze zaklimatyzowane w przedszkolu i opuszczanie sali przedszkolnej nie jest dla nich stresujące.

Wiadomo, że wrzesień jest miesiącem, kiedy rodzice ponoszą wiele kosztów związanych z kupnem przyborów do przedszkola na nowy rok szkolny. Dlatego postanowiliśmy sprawić dzieciom radość, jednocześnie nie uszczuplając portfeli rodziców. Szybko znaleźli się ludzie, którzy chętnie zasponsorowali cały wyjazd. Dzieci nie mogły doczekać się dnia wyjazdu. Niestety, dzień ten był chyba jedynym dniem w całym tygodniu, kiedy w południe padał deszcz. Nie padał on jednak od rana i złudnie myśleliśmy, że może nie będzie słonecznie, ale za to sucho. Na szczęście miejsce, do którego udaliśmy się było zabezpieczone na tego typu ewentualności.

Celem naszej wyprawy było obejrzenie sztuki ludowej w wykonaniu artysty regionalnego - Jana Wewióra. Stworzył on szopkę ruchomą i umieścił w stuletniej chacie w rynku miasteczka. Dzieci były zachwycone tym, co zobaczyły. Ich oczom ukazało sie kilkadziesiąt postaci i prawie wszystkie ruszały się. Ciekawe dzieci dopytywały artystę, jak to możliwe, że te drewniane laleczki same się ruszają.  Była to również wspaniała okazja, aby poznać dawno zapomniane zawody - kowala, bednarza, a także czynności, których nie wykonuje się już w domu, np. wyrabianie masła. Szopce towarzyszyły także budynki- miniatury różnych miast, a także zamek olsztyński. My, niestety, nie obejrzeliśmy zamku na żywo z bliska, ponieważ deszcz nie dawał za wygraną. Mimo to dzieci jednogłośnie uznały wycieczkę za udaną. Dodatkową atrakcją było poszukiwanie brudnego Antka, którego, wedle słów gospodarza, szukała mama, aby go umyć. Jak się okazało, Antek schował się w lochach, a był tak brudny, że wstydził się pokazać dzieciom. Wychylił jedynie czarną od brudu buzię, którą można było poznać jedynie po świecących się oczach.

Może za kilka lat, gdy dzieci odwiedzą galerię pana Jana jeszcze raz, wówczas gdy zejdą do lochów, usłyszą właściwą legendę o Maćku. Zapewne przybędzie również postaci w szopce, bo autor cały czas coś tworzy. Na pewno jest to jedno z ciekawszych miejsc w naszym rejonie. Tak orzekli najsurowsi krytycy- dzieci.

pokaż...

Wizyta policjanta i strażnika miejskiego oraz Sprzątanie Świata | 2013-09-20

dodane przez: Katarzyna Korgól

Wzorem lat ubiegłych we wrześniu odwiedzili nas panowie dbający o bezpieczeństwo i porządek w naszym mieście: policjant- młodszy aspirant Adam Niepsuj i strażnik miejski- pan Sławomir Gałwiaczek. Przeprowadzili wśród dzieci pogadankę na temat bezpieczeństwa na drodze, w domu i w przedszkolu. Zwrócili szczególną uwagę na konieczność podróżowania dzieci w fotelikach na tylnym siedzeniu samochodu. Uczulili dzieci, aby nie jeździły na rowerze po ulicy bez opieki osoby dorosłej. Dzieci bardzo uważnie słuchały cennych rad i chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami, obserwacjami, a także własnymi przeżyciami. Na koniec spotkania panowie przeprowadzili wśród przedszkolaków test. Chętne dzieci losowały pytania, a gdy udzieliły prawidłowej odpowiedzi, mogły wybrać sobie nagrodę. Okazało się, że wszyscy znali odpowiedzi na pytania dotyczące prawidłowego poruszania się po drogach. Na koniec spotkania, tradycyjnie, dzieci przymierzały czapkę strażnika miejskiego. Na pożegnanie panowie obiecali odwiedzić nas za rok.

W tym dniu dzieci z grup starszaków  spotkały się także z absolwentami przedszkola, obecnie uczniami klasy I i ich wychowawczynią- panią Ewą Mrozowską. Nie było to zwykłe spotkanie koleżeńskie. Głównym jego celem był udział w akcji Sprzątanie Świata. My postawiliśmy sobie za cel posprzątanie terenu wokół przedszkola ze śmieci, które zgromadziły się przez niedbałość ludzi. Niestety, pomimo wielu apeli, zwracaniu uwagi, ciągle śmieci szpecą nasz krajobraz. Dlatego życzymy sobie i innym mieszkańcom Ziemi, aby przy kolejnej akcji okazało się, że śmieci jest dużo mniej.

pokaż...