Wszystkie wydarzenia

Przedświąteczny czas | 2014-12-18

dodane przez: Monika Gieroń

W grudniu jest ten rodzaj ciszy,

że każdy wszystko usłyszy.

I sanie w obłokach mknące,

i gwiazdy na dach spadające.

A wszędzie to ufne czekanie?

Czekajmy- bo w grudniu cud się stanie. 

Miesiąc grudzień jest szczególnym miesiącem, gdyż czekamy na Święta Bożego Narodzenia. W przedszkolu okres poprzedzający ten magiczny czas jest niezwykle pracowity. Przedszkolaki zaprosiły swoich rodziców na zajęcia otwarte do których przygotowania trwały długo, gdyż pierwsze próby odbyły się już pod koniec listopada. Dzieci przez ten czas uczyły się swoich ról, tańca, piosenek, pastorałek aby przygotować specjalne świąteczne przedstawienie dla swoich rodziców.  

16 grudnia dzieci z grupy "II Średniaków" i "III Starszaków" ku uciesze swoich rodziców, w dostojnych strojach przedstawiły opowieść wigilijną "Dziewczynka z zapałkami". Wykonana scenografia nadała temu wyjątkowemu spotkaniu nastrojowy klimat. Piękny taniec aniołków i śnieżynek sprawił łzy wzruszenia u rodziców. Dzieci wspólnie z rodzicami kolędowali i poznawali tradycje Świąt Bożego Narodzenia.

17 grudnia dzieci z grupy "I Maluchów" i "IV Starszaków" przygotowały dla swych rodziców przedstawienie jasełkowe. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, aniołków, pastuszków, królów, dzieci, owieczki, krówki, ptaszka, babci, którzy za blaskiem gwiazdy odnaleźli miejsce narodzin Jezusa, gdzie złożyli mu swe dary. Wszyscy którzy zmierzali do stajenki śpiewali pastorałki, tańczyli i radowali się z narodzin Jezuska. Przedstawienie jasełkowe obejrzały również pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Koniecpolu.

Małym aktorom należą się pochwały za pokonanie tremy przed tak bezcenną publicznością, wczucie się w role, a przede wszystkim za umiejętność działania w zespole, dzięki czemu wspólnie stworzyły bardzo efektywne i urzekające widowiska. Rodzicom dziękujemy za tak liczną obecność i pomoc w przygotowaniu strojów. Z wspólnie spędzonego czasu wszyscy czerpiemy ciepło, radość, refleksje i niezapomniane chwile. 

18 grudnia nadszedł upragniony dzień wigilii. Panował wyjątkowy, świąteczny nastrój, biały obrus, sianko, opłatek, świece, wigilijne potrawy i nuta świątecznych pastorałek. Teraz czekamy na moc spełnienia składających i otrzymujących życzeń.

Rodzicom z dźwiekiem dzwonków melodyjnych, wraz z opłatkiem wigilijnym, w Dzień Bożego Narodzenia ślemy serdeczne życzenia.

 

pokaż...

Mikołajki | 2014-12-05

dodane przez: Katarzyna Korgól

Święty Mikołaj w tym roku, zanim rozpoczął wędrówkę po domach, odwiedził dzieci również w przedszkolu. Aby zdążyć dotrzeć do wszystkich, postanowił przyjść do przedszkola dzień przed Mikołajkami, czyli 5 grudnia. Podekscytowane dzieci czekając na Mikołaja obejrzały przedstawienie pt. "Spotkanie Czerwonego Kapturka z Mikołajem" w wykonaniu grupy artystycznej z Krakowa. Starsze dzieci, które znają już baśń o Czerwonym Kapturku, śmiały się, gdy fabuła toczyła się nieco inaczej niż w oryginalnej wersji baśni. Rozbawione, z uśmiechem na twarzy powitały Świętego Mikołaja, gdy ten przyszedł rozdać prezenty.  W nagrodę za to, że musiał dźwigać ciężki wór, zaśpiewały mu piosenkę. Na koniec każdy otrzymał upragnioną paczkę i zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem.

pokaż...

Andrzejki | 2014-11-28

dodane przez: Katarzyna Korgól

Andrzejki w dawnych czasach był to dzień, na który czekały wszystkie panny. Wierzono bowiem, że wróżby poczynione w wigilę Andrzeja mają moc spełnienia.  Dziewczęta wróżyły sobie, jak będzie miał na imię przyszły mąż, skąd do niej przyjdzie itd. Do dzisiaj przetrwała jedynie tradycja andrzejkowa, będąca jedynie zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami dziewcząt i chłopców. Obecnie andrzejki są wesołym spotkaniem towarzyskim dostarczającym wielu przeżyć i emocji. W ten dzień w przedszkolu przypomnieliśmy dawne wróżby, takie jak ustawianie butów, wróżenie z kubków, losowanie imoin. Dzieci chętnie brały udział w konkurencjach, zarówno tych o charakterze sportowej rywalizacji, jak i kulinarnych. Dopełnieniem spotkania były tańce przy ulubionych piosenkach.

pokaż...

Uczymy się ratować i pomagać | 2014-11-27

dodane przez: Katarzyna Korgól

27 listopada uczennice z kl. III Gimnazjum Nr 1 w Koniecpolu wraz z nauczycielką p. Moniką Sroką oraz p. Katarzyna Stefaniak przeprowadziły w naszym przedszkolu szkolenie pt. "Uczymy się ratować i pomagać". Treści przekazywane były w taki sposób, aby przedszkolaki jak najwięcej mogły zrozumieć, zapamiętać, a przede wszystkim zastosować w przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba. Część wiedzy dzieci już posiadały, np. znały numery telefonów alarmowych, wiedziały, co należy zrobić, gdy się skaleczą. Same podkreśliły, że o skaleczeniach, stłuczeniach zawsze informują osoby dorosłe, np. mamę, babcię, panią w przedszkolu. Dowiedziały się natomiast, co to znaczy, że ktoś jest nieprzytomny, kiedy i po co dzwoni sie na pogotowie ratunkowe, jak prawidłowo rozmawiać z dyspozytorem z pogotowia. Bardzo chętnie uczyły się układać osoby w pozycji bocznej ustalonej i z wielką uwagą obserwowały pokaz sztucznego oddychania.

Dzieci były żywo zainteresowane omawianą tematyką i obiecały, że gdy tylko pójdą do domu, zapytają rodziców, czy potrafią udzielić pierwszej pomocy. Wszak wiemy, że czasami życie ludzkie może zależeć właśnie od nas i od tego, czy umiemy pomóc.

pokaż...